Opis:
Ananas to przedstawiciel Bromeliaceae i jest znany od około pięciu wieków. Poza walorami dekoracyjnymi, ma jeszcze walory w postaci owoców, które są jadalne, lecz w warunkach domowych są one uzyskiwane rzadko. Ananas pochodzi z Ameryki Południowej i w naturalnych warunkach jego liście osiągają ponad 1,2 m, obrzeżone są kolcami, i tworzą rozetę o średnicy nawet 2 m. Formy, jakie posiadamy w naszych mieszkaniach nie są tak olbrzymie. Są to formy karłowe składające się z kilkudziesięciu liści (30-50 cm), o kształcie mieczowatym. Może występować w formie jednobarwnej (liście ciemnozielone, lekko błyszczące, od spodu szarozielone) albo pasiastej Ananas comosus ‘Variegatus’, charakteryzująca się białym, różowawym lub żółtawym obrzeżem liści. Środkowy pasek ciemnozielony. Ananasy kwitną po 2-3 latach okazałą kolbą składającą się z różowopomarańczowych kwiatów. Jeżeli będą odpowiednie warunki, powstanie owoc. Ananas ma to do siebie, że po wytworzeniu owocu obumiera.
Uprawa:
Ananas lubi stanowisko słoneczne, choć osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepsza wystawa to okno południowe. Wymagana dość wysoka wilgotność powietrza, temperatura przez cały rok 18ºC, a nawet więcej, ponieważ ananas znosi temperaturę nawet na poziomie 25-30ºC. Podlewanie w okresie letnim obficie, miękką i ciepłą wodą oraz często zraszamy. Zimą oszczędniej i nie zasilać nawozami (nawozimy je od marca do września raz w tygodniu). Podłoże specjalne dla roślin ananasowych. Rozmnażanie poprzez małe rozetki (odrosty, tworzące się na roślinie macierzystej. Można też rozmnożyć poprzez ukorzenienie wierzchołkowej rozety liści znad owocu, więc zaopatrzmy się w świeży owoc, następnie odcinamy górną część w odległości ok. 1 cm od rozety. Gdy powierzchnia cięcia przyschnie (około 24 godziny) umieszczamy naszą sadzonkę w pojemniku z mieszanką torfu i piasku, następnie umieszczamy w ciepłym i jednocześnie jasnym miejscu (25ºC). Ananas może długo obejść się bez wody, co jest wynikiem słabej transpiracji, jak i obecności w liściach tkanki, która gromadzi wodę na wypadek suszy.
Uwagi:
Ananas nie jest podatny na szkodnika a najbardziej zagraża mu przelanie wodą. Objawia się ono brunatnymi plamami na spodniej stronie liści, z czasem roślina marnieje i często gnije. Uratować ją możemy wyjmując zalaną roślinę z doniczki, usuwając zgniłe korzenie aż do zdrowego miejsca, następnie dobrze jest posypać ją węglem drzewnym i umieścić w podłożu, którego wilgotność jest minimalna. Autor opisu – Sargon.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz